Anketa

Ako sa Vám páčia naše nové stránky?
 

Zber odpadu

PrihlásenieSpomienka na Mariána Rumana

Odišiel posledný z breznického tria.

Spomienka na Mariana Rumana

 
Tvoj život , veru, kvitol prácou
 
a naplnil sa zmyslom diania,
 
jak v jeseň plodmi obťažený strom.                                   
Ján Rak
 
 
Deň 30. október 2012 bol dňom, kedy nás po dlhodobej chorobe, navždy opustil bývalý riaditeľ ZŠ v Tekovskej Breznici, spoluobčan, priateľ, otec a starý otec, dlhoročná duša spoločenských podujatí v obci, pán Marian Ruman.
 
....Odišiel človek a zostalo prázdno, bude nám chýbať, ale my si na neho budeme ešte dlho spomínať. Najmä pri krásnych breznických piesňach.........
 
Tu sa narodil, vyrastal s piesňami svojho ľudu a svoje znalosti folklóru uplatnil, ale i rozšíril počas základnej vojenskej služby v Olomouci, kde pôsobil v Ľudovej hudbe vojenského umeleckého súboru „Jánošík“. Na Folklórnych slávnostiach v Strážnici sa zoznámil so svojou manželkou Vierkou a vydržalo im to spolu 55 rokov.
 
Od mladosti sa zapájal do kultúrneho života v obci. Hrával aj režíroval známe breznické divadlá, zúčastňoval sa na kultúrnom dianí obce, ale jeho srdcovou záležitosťou bola pieseň. Založil a viedol mužskú spevácku skupinu známu ako „Breznické trio“ s ktorou vystupovali na folklórnych podujatiach na Podhorí, v Detve, vo Východnej, ale aj inde po celom Slovensku i za hranicami nášho štátu, v Slovenskom rozhlase nahrali breznické ľudové piesne.  Svojimi piesňami  rozdávali pohodu, radosť, úsmev i slzy šťastia. Veď kto z nás, čo si pôvodné trio pamätáme, by nepoznal ich vysťahovaleckú - „Na kraji Paríža“, pri ktorej sa nám z pamäti vynoria hlasy Ignáca a Štefana Brieškovcov a Mariana Rumana. Ich spev vyvieral z duše, hladil, láskal i tešil zároveň.
 
Od roku 2001 organizoval so svojou rodinou Svätenie mladého vína. Odvtedy sa toto krásne podujatie koná v našej obci každoročne. No odteraz sa už jeho zakladateľ na nás bude pozerať a hodnotiť dobré vínka zhora. Takýto zanietený človek bude veľmi chýbať nielen v rodine, ale aj v obci. Jeho hlas nám bude chýbať pri kultúrnych podujatiach, pri odprevádzaní na poslednej ceste svojich spoluobčanov i v chrámovom zbore.
 
Za Váš plodný, obetavý, spoločenský život pán Marian Ruman, Vám patrí naše veľké
 

ĎAKUJEME!

 


Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Pre použítie tohoto webu potvdte prosím súhlas.

Súhlas s používaním cookies na tejto stránke.