Anketa

Ako sa Vám páčia naše nové stránky?
 

Zber odpadu

PrihlásenieHrad

  Zrúcaniny z 13. storočia v gotickom slohu, ktorý spustol v 18. storočí, sa nachádzajú na vrchu Hrádok v nadmorskej výške 445 m n.m., juhovýchodne nad obcou Tekovská Breznica, ktorý je ohraničený od severu Chválenskou dolinou a Priesilskou dolinou od juhu. Poloha umožňuje výhľad na historickú "Slovenskú Bránu", opátstvo v Hronskom Beňadiku a na Novú Baňu.  

Čítať celý článok...
 
Najmladšia sopka na Slovensku

    Čo je to sopka, ako vzniká sopka a ako to pravdepodobne vyzeralo na Putikovom vršku pred 130 tisíc rokmi?

 

    Prírodná pamiatka Pútikov vŕšok (432m) bola vyhlásená v roku 1996 na výmere 21,06 ha. Účelom vyhlásenia  je zabezpečenie ochrany najmladšej lokality vulkanickej činnosti na Slovensku s malou deštrukciou sopečnej štruktúry. Vek sopky sa odhaduje na 130 až 140 tisíc rokov, čo je približne koniec glaciálu Riss až začiatok interglaciálu Riss – Würm. 

Čítať celý článok...
 
Kompa

   Cesta k železničnej stanici pokračovala kompou cez Hron ku štátnej hradskej pod Orovnicou. Na prepravu cez Hron v minulosti používali plte, neskôr loďky, ktoré dedinčania volali Ladiky. Na prepravu záprahu / voz ťahaný dobytkom /, používali kompu, ktorá bola zhotovená z dvoch časti - lodí, dlhých 10 - 12 m a širokých v strede 2,5 m, ktoré boli na koncoch zúžené na 1,5m. Tieto lode boli navzájom spojené opracovaným dubovým

Čítať celý článok...
 
Mlyny v obci

Asi 500 m severne od miesta, kde sa chválenský potom vlieva do Hrona, stál kedysi mlyn, ktorý bol postavený niekedy v stredoveku na toku Hrona. V písomnostiach sa neuvádza, kto dal mnlyn postaviť. Stručná správa o mlyne na Hrone je uvedená v publikácii "Tekovská Breznica - Obec pod najstaršou sopkou v Strednej Európe", / správne je, že sopka je najmladšia, to je chybný názov pôvodnej publikáciie /, v nej sa uvádza, že mlyn v roku 1720 patril Ostrihomskému arcibiskupstvu a v tomto období bol prevádzky schopný.

Čítať celý článok...
 
Pamätník padlým

Pomník padlým v II. svetovej vojne z roku 1948...

 
« ZačiatokDozadu12DopreduKoniec »

Stránka 1 z 2

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Pre použítie tohoto webu potvdte prosím súhlas.

Súhlas s používaním cookies na tejto stránke.