Anketa

Ako sa Vám páčia naše nové stránky?
 

Zber odpadu

PrihlásenieMlyny v obci

Asi 500 m severne od miesta, kde sa chválenský potom vlieva do Hrona, stál kedysi mlyn, ktorý bol postavený niekedy v stredoveku na toku Hrona. V písomnostiach sa neuvádza, kto dal mnlyn postaviť. Stručná správa o mlyne na Hrone je uvedená v publikácii "Tekovská Breznica - Obec pod najstaršou sopkou v Strednej Európe", / správne je, že sopka je najmladšia, to je chybný názov pôvodnej publikáciie /, v nej sa uvádza, že mlyn v roku 1720 patril Ostrihomskému arcibiskupstvu a v tomto období bol prevádzky schopný.

V dedine na začiatku Kemenia stál ešte v 40. rokoch 20. storočia malý mlyn. Slúžil na šrotovanie a mletie menšieho množstva obylia. Väčšie množstvo obylia vozievali do mlynov v Novej Bani alebo vo Svätom Beňadiku. Mlyn vyženil zručný odborník, mlynár, Štefan Kačinec. Mlyn zveladil nielen o nové hnacie koleso, ale aj o zariadenie, ktorým mlyn poháňal v čase, keď chválenský potok dodával také malé množstvo vody, že neutiahla hnacie koleso. Z tohoto obdobia je aj slogan "Keď som mohol - nemohol som, čil keď môžem, zas nemôžem". Vysvetloval tým ťažké položenie, že keď mal dostatok vody na pohon mlyna, nebolo záujemcov o mletie a opačne, keď záujemci prišli a nepršalo, tak vody bolo tak málo, že neutiahla hnacie koleso.

 

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Pre použítie tohoto webu potvdte prosím súhlas.

Súhlas s používaním cookies na tejto stránke.