Anketa

Ako sa Vám páčia naše nové stránky?
 

Zber odpadu

PrihlásenieSlovenska brana

 
Výberové konanie OOCR GRON

Výberové konanie

Oblastná organizácia cestovného ruchu Región GRON,

so sídlom Námestie SNP 33, 966 81 Žarnovica 

"OOCR Región GRON“

 

Vypisuje výberové konanie na obsadenie pracovného miesta  VÝKONNÝ RIADITEĽ.

 

Viac informácií nájdete v dokumente "Vyberov konanie vr 2015".

Príspevok tejto organizácie do Novobanských novín najdete v dokumente: "oocr gron februr 2015":


 

 
Moja milá dedinka

MOJA MILÁ DEDINKA – TEKOVSKÁ BREZNICA

Moja dedinka leží na ľavom brehu Hrona naproti Orovnici, ako sa spieva v pesničke – „ tu pri Hrone a medzi horami, a v nej ľudia s dobrými srdciami“.

Ja som sa narodila a vyrastala v Hronskom Beňadiku, na Breznicu som sa vydala v r. 1972 a odvtedy tu aj žijem. Veľmi som si obľúbila túto dedinku aj ľudí v nej. Tekovská Breznica má veľa vzácnych skvostov, krásny kostol Narodenia Panny Márie. Sú tu aj zachované nepatrné zvyšky zrúcanín Breznického hradu, kde je osadený kríž, ktorý nebohý Janko Návarka so svojimi priateľmi, Jánom Krištofom, vtedy bývajúcim v miestnej časti Kamenie a Milanom Katinom vyniesli na vlastných pleciach ako hneď po 2.svetovej vojne ako vďaku za záchranu svojich životov. Teraz je tam osadený veľký kríž, v noci svietiaci solárnymi žiarovkami, ktorý namontoval Ľudko Šimkovič s kamarátmi. Spravili aj novú cestu na hrad, po ktorej vyjdú aj starší ľudia. Na stromoch chlapi osadili rôzne tabuľky s múdrosťami zo života, napr. s citátom „Čo sa človek natrápi, kým o všetko príde!“

Cestičkou na hrad človek nájde taký pokoj v duši, z vrcholu sú krásne výhľady na Hronský Beňadik, Novú Baňu, Brehy, Orovnicu, pri peknom počasí až na blízke i ďaleké hory – Inovec, Tribeč aj nitriansky Zobor, Štiavnické i Kremnické vrchy. Človek sa nevie vynadívať na tú nádheru, ktorú si často ani nevieme vážiť.

Ďalšou našou obľúbenou lokalitou je obecná chatka a jej okolie v Chválení, o ktorej vznik sa zaslúžil najmä bývalý i súčasný starostovia obce Vilko Vendík a Jožko Dolinaj, ktorí sa s mnohými ochotnými občanmi obce dosť narobili pri prestavbe a zveľadovaní nielen chatky, ale aj jej okolia. Tá krásna príroda okolo chatky a ten pokoj ! Chatku využívajú obyvatelia našej dediny, ale aj iní . Často ju využívajú aj naši dôchodcovia – chodíme si sem opekať, oddýchnuť si, zaspievať a spoločne zaspomínať na časy minulé. Chodíme sem veľmi radi, vždy, keď to počasie dovolí. Pravidelne v máji sa tu uskutočňuje turistický pochod na Žuhráčku, nielen občania Tekovskej Breznice, ale i turisti z celého kraja.

Výsadou Tekovskej Breznice je tiež fakt, že tu máme najmladšiu sopku v strednej Európe, kde sa konajú rozličné výstupy a vlastivedné vychádzky k niekdajšej sopke s názvom Sezam na tzv. Putikovom vŕšku. Výletníkov často sprevádza bývalý starosta Vilko Vendík, ktorý veľmi dobre ovláda nielen históriu našej obce, ale i jej okolia. Je to človek s veľkým srdcom, ktorý sa snaží dobre vychádzať so všetkými ľuďmi, i keď to často nie je jednoduché. Zároveň je predsedom Jednoty dôchodcov v obci, kde sa v klube stretávame mnohí občania každú prvú stredu v mesiaci.

V obci je založená aj ženská folklórna skupina, ktorú od roku 1985 vedie pani Mária Kasanová, žena oddaná folklóru, píše vlastné scenáre, nazháňala od ľudí plno piesní, ktoré sa spievajú dodnes . Vedie zbor veľmi svedomito, piesne sa spievajú od narodenia človeka až po poslednú cestu – pohreb. Veľmi by som sa chcela pani Kasanovej poďakovať za jej celoživotné dielo, a hoci má už dosť rokov, stále je čiperná a má dobré srdiečko. Veľa musí chodiť po domoch, kde bývajú členky súboru a angažovať ich na skúšky a rôzne podujatia. Škoda, že nemá túto svoju aktivitu komu odovzdať, nikto nechce prevziať takú zodpovednú funkciu. Ba obávame sa, či by sa folklórna skupina aj nerozpadla, ak by to pani Kasanová vzdala!

Okrem ženského folklóru v dedine pôsobia i muži – helingónkári, ktorí svojou hudbou rozdávajú veľa radosti a dobrej nálady pri rozličných príležitostiach.

V našej dedinke je založený aj kostolný spevácky zbor , pracuje pod vedením Mgr. Márie Volentierovej. Aj Marienka má veľmi dobré srdiečko a veľa trpezlivosti so spevákmi. V zbore je asi 15 členov, dokonca aj 2 chalupári z Banskej Bystrice. Spievam e v kostole pri svätých omšiach, aj na svadbách, či iných podujatiach. Členovia zboru väčšinou majú už po 50ke, no spievajú s nami aj 3 mladí gitaristi – Zuzka, Lucka a Ondrík – sú to naše slniečka. Mládež sa v súčasnosti do podobných aktivít veľmi nehrnie, potešili by sme sa aj ďalším mladým spevákom. Ešte raz sa chcem poďakovať všetkým spoluspevákom za výbornú kamarátsku atmosféru pri spievaní, a obzvlášť ešte raz Marienke Volentierovej !

No kto by nemal túto dedinku rád a jej krásnu prírodu dookola, so všetkými ľuďmi, čo tu žijú. Máme aj dobrého starostu Ing. Jožka Dolinaja, snaží sa ľuďom vychádzať v ústrety, má ľudí, čo mu fandia, ale aj neprajníkov, čo mu podkopávajú nohy. Nemá to v tejto dobe ľahké, ja mu prajem pevné zdravie, šťastie, lásku a veľa trpezlivosti v jeho práci.

Keď budete niekedy večer prechádzať po diaľnici medzi Novou Baňou a Hronským Beňadikom a uvidíte na obzore vyvietený kríž nad našou obcou, pomyslite si, že Tekovská Breznica sa hádam ukladá k nočnému spánku, a ak niekedy navštívite našu obec, určite vás srdečne privítame a pohostíme, ochotne ukážeme naše milé prostredie i krásnu prírodu, zavedieme na zaujímavé miesta v našom okolí, ktoré máme radi, a ktoré nám zanechali generácie pred nami. Zato sa tiež za nich úprimne pomodlíme, lebo nám zanechali veľa skvostov a ľudí s dobrými a veľkými srdciami!

Mária Horniaková z Tekovskej Breznice č.585

 

 
Požehnanie mladého vína 2013

Výsledky hodnotenia mladého vína.

 
Platby za rok 2013

 

      Žiadame občanov, ktorí nemajú zaplatenú daň z nehnuteľností, odpad alebo kanalizáciu /1.faktúra v apríli, 2. faktúra v októbri/ faktúry je potrebné priniesť so sebou, aby si tieto poplatky prišli uhradiť do 30.12.2013. Po tomto termíne pôjdu do nedoplatkov na budúci rok a menovite budú zverejnený na obecnej tabuli pred obecným úradom.


 
« ZačiatokDozadu123DopreduKoniec »

Stránka 1 z 3

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Pre použítie tohoto webu potvdte prosím súhlas.

Súhlas s používaním cookies na tejto stránke.