Anketa

Ako sa Vám páčia naše nové stránky?
 

Zber odpadu

PrihlásenieErb obce

    V červenom štíte na zelenej pažiti stojaci strieborný biskup s mitrou a páliom, v pravici so zlatým veslom a striebornou knihou, v ľavici so zlatou berlou.

    Prvá písomná zmienka o obci na ľavej strane Hrona je z roku 1276. Dôkazom staršej administratívno-správnej činnosti je aj odtlačok bližšie nedatovaného pečatidla obce, ktorý sa zachoval medzi strategickými pamiatkami obcí Tekovskej stolice v známej Altenburgerovej zbierke pečatí v Maďarskom krajinskom archíve v Budapešti. Na pomerne zlom odtlačku je postava bližšie neidentifikovaného biskupa - možno sv. Vojtecha. Patrocínium miestneho rímsko-katolíckeho kostola, barokovej architektúry z roku 1647 s použitím zvyškov pôvodnej gotickej stavby, je Narodenie Panny Márie. Pôvodné či predpokladané patrocínium sv. Vojtecha mali aj ďalšie obce, ani nie tak vzdialené od Tekovskej Breznice, takže hypotéza so sv. Vojtechom, už aj so zreteľom na skutočnosť, že zemepánom obce v 16. storočí bola ostrihomská arcidiecéza, ktorej patrónom bol tento svätec, sa nedá vylúčiť. Sv. Vojtech sa vždy zobrazuje ako biskup s mitrou, berlou a knuhou. Jeho hlavným atrinútom je veslo.

 

 
Zástava obce

Vlajka obce pozostáva zo siedmich podĺžných pruhov vo farbách zelenej, žltej, červenej, bielej, zelenej, žltej a červenej.

Oba symboly obce sú evidované v Heraldickom registri SR pod signatúrou T-43/96.

 

 

 

 

 

 

 


Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Pre použítie tohoto webu potvdte prosím súhlas.

Súhlas s používaním cookies na tejto stránke.