Anketa

Ako sa Vám páčia naše nové stránky?
 

Zber odpadu

PrihlásenieZápis do MŠ a adaptačný proces

   Podmienky a pravidlá zápisu detí do MŠ: do materskej školy sa prijímajú deti na základe písomnej žiadosti. Žiadosť o prijatie je možné si osobne vyzdvihnúť v materskej škole, alebo stiahnuť TU. Prijímajú sa spravidla deti od troch do šiestich rokov, dvojročné deti môžu byť prijaté, ak sú na to vytvorené vhodné podmienky. Prednostne sa prijímajú deti v predškolskom veku – v 5.roku, deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Zápis detí prebieha vždy v mesiaci marec. 

 

Vyplnenú žiadosť o predprimárne vzdelávanie je potrebné priniesť aj s potvrdením o zdravotnom stave od všeobecného detského lekára.  

Na zápis je ešte potrebné si priniesť Váš občiansky preukaz a rodný list dieťaťa/ kópiu.

 

Čo potrebuje dieťa pri nástupe do MŠ  

Vedieť- ovládanie hygienických návykov  

Aby dieťa vedelo oznámiť, že potrebuje použiť wc

Mať snahu samostatne jesť lyžicou a piť

Vysmrkať sa

 

Adaptačný pobyt

   Dieťa sa oboznamuje s prostredím materskej školy

 

      Prvá časť adaptácie – prvé dni

   V adaptačnom pobyte umožniť rodičovi podľa jeho želania pobyt s dieťaťom v materskej škole 1 h denne /len v prípadoch, ak dieťa neustále plače, odmieta pobyt v MŠ /

Dieťa sa oboznámi s prostredím zariadenia a zamestnancami.

 

      Druhá časť adaptácie

   Dieťa je v predškolskom zariadení bez doprovodu do 10:00 h (resp. na 2-3 hodiny). Dieťa pri príchode je potrebné odpútať od rodiča, s rodičom sa rozlúčiť veľmi rýchlo.

   Dieťa sa oboznamuje s kolektívom detí, s denným režimom, kultúrno-hygienickými návykmi, pobytom vonku. Získava návyky kolektívneho spávania sa, učí sa sebaobsluhe v prostredí MŠ. V tomto období je potrebné rešpektovať dieťa, jeho potreby a túžby a vedieť ho plne uspokojiť.

   Pri adaptačnom programe sa veľmi pozitívne osvedčilo, ak si dieťa z domu prináša svoju najmilšiu hračku, ktorú pani učiteľka rešpektuje.

 

      Tretia časť adaptácie

   Dieťa zostáva počas celého dňa v MŠ, aj počas popoludňajšieho odpočinku. V tomto prípade, rodič hneď po popoludňajšom odpočinku prichádza pre dieťa a postupne predlžuje čas jeho adaptácie.

 

      Dĺžku adaptácie je potrebné prispôsobiť dieťaťu a jeho zaraďovaniu sa do kolektívu.

 

   Ak dieťa nevie prijať život v MŠ, je potrebné po konzultácii s rodičom prerušiť jeho dochádzku do MŠ na nejaký čas, prípadne odložiť dochádzku na ďalší školský rok.

 

 

Okolnosti uľahčujúce prechod z rodiny do škôlky

   Existencia pevného bodu: deťom pomôže, ak majú kohokoľvek v škôlke ako takej- napríklad pani kuchárku, pani učiteľku, alebo súrodenca. Dovoľujeme dieťaťu priniesť svoj obľúbený vankúšik, medvedíka či bábiku, ktoré pomáhajú prekonať pocit neistoty a strach z neznámych situácií.

   Hovorte o škôlke pravdivo: hovorte s rodičmi starších detí, ako to v materskej škole, ktorú navštevuje vaše dieťa funguje. Nehovorte mu nepresnosti, nezveličujte.

   „Trénujte“ odlúčenie: ešte predtým, ako vaše dieťa začne navštevovať materskú školu, malo by zvládnuť zostať bez vás. Skúšajte to nenápadne, nechajte ho s kamarátmi, v materskom centre, zaveďte ho k susedom a odskočte si nakúpiť. Príležitostné odlúčenie mu umožní získať istotu, že mu mama neutečie a vráti sa.

   Hľadajte kamarátov: dovoľte dieťaťu , aby sa stretlo s rovesníkmi. Vyhľadávajte príležitosti, aby si našlo nových kamarátov

   Zabráňte stresu navyše: po vstupe do materskej školy nezaťažujte dieťa s ďalšími náročnými situáciami, ktoré mu spôsobia ďalší stres. Ak vás čaká napríklad narodenie súrodenca, zvážte, či nie je vhodné nástup do škôlky odložiť.

 

Čo nám treba priniesť do škôlky

Pyžamo

Prezuvky Náhradné oblečenie Zubnú kefku

Zubnú pastu

1 balenie hygienických vreckoviek

8 kotúčikov toaletného papiera

Deti z triedy včielok si prinesú cvičebný úbor- tričko, krátke nohavice, ponožky

Na výtvarnú a pracovnú činnosť pracovný odev- veľké tričko

 

Predškoláci

Deti, ktoré odchádzajú do základnej školy dostávajú na rozlúčkovej slávnosti doklad- osvedčenie o získaní predprimárneho vzdelávania.
Systematickou prácou s deťmi na základe ich schopností a záujmov, individuálnym prístupom zabezpečujeme dobrú pripravenosť detí na vstup do základnej školy.
 

Reklama

Reklamný prúžok
Reklamný prúžok

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Tento web používa na poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Pre použítie tohoto webu potvdte prosím súhlas.

Súhlas s používaním cookies na tejto stránke.