Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly obce


erb Tekovská BreznicaErb obce

V červenom štíte na zelenej pažiti stojaci strieborný biskup s mitrou a páliom, v pravici so zlatým veslom a striebornou knihou, v ľavici so zlatou berlou.

Prvá písomná zmienka o obci na ľavej strane Hrona je z roku 1276. Dôkazom staršej administratívno-správnej činnosti je aj odtlačok bližšie nedatovaného pečatidla obce, ktorý sa zachoval medzi strategickými pamiatkami obcí Tekovskej stolice v známej Altenburgerovej zbierke pečatí v Maďarskom krajinskom archíve v Budapešti. Na pomerne zlom odtlačku je postava bližšie neidentifikovaného biskupa - možno sv. Vojtecha. Patrocínium miestneho rímsko-katolíckeho kostola, barokovej architektúry z roku 1647 s použitím zvyškov pôvodnej gotickej stavby, je Narodenie Panny Márie. Pôvodné či predpokladané patrocínium sv. Vojtecha mali aj ďalšie obce, ani nie tak vzdialené od Tekovskej Breznice, takže hypotéza so sv. Vojtechom, už aj so zreteľom na skutočnosť, že zemepánom obce v 16. storočí bola ostrihomská arcidiecéza, ktorej patrónom bol tento svätec, sa nedá vylúčiť. Sv. Vojtech sa vždy zobrazuje ako biskup s mitrou, berlou a knuhou. Jeho hlavným atrinútom je veslo.

 

vlajka Tekovská BreznicaVlajka obce

Obecná vlajka má podobu siedmich pozdĺžnych pruhov zeleného, žltého, červeného, bieleho, zeleného, žltého a červeného. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu. 

Oba symboly obce sú evidované v Heraldickom registri                                                            SR pod signatúrou T-43/96.

 

 


 

dnes je: 15.9.2019

meniny má: Jolana

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka